Co warto wiedzieć o rurach GRP?

W przemyśle technicznym, zajmującym się budową różnych rodzajów instalacji i konstrukcji, możemy spotkać się z terminem „rury GRP”. Jednak sama nazwa nie opowiada nam o zastosowaniach, cechach czy samym materiale. Zacznijmy więc od początku.

Materiał GRP

Bez znajomości materiału ciężko jest rozpocząć projektowanie czy budowę czegokolwiek. A sam skrót GRP nie mówi zbyt wiele. W rzeczywistości materiał ten jest stworzony z żywicy poliestrowej, wzmacnianej włóknem szklanym. Przede wszystkim materiał GRP jest odporny na korozję, nie przewodzą prądu oraz są odporne na działanie różnych zasad, soli, a nawet kwasów. Co więcej rury tworzone z GRP doskonale przewodzą wodę. Materiał, dzięki innowacyjnemu połączeniu, jest również bardzo mocny oraz odporny na ścieranie.

Zastosowania rur GRP

Ten rodzaj rur stosowany jest najczęściej w hydraulice (dzięki odporności na korozję). Używane są do budowy kanalizacji, studzienek czy różnych zbiorników. Rury GRP doskonale sprawdzają się w konstrukcjach turbin w elektrowniach wiatrowych, a nawet w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Zastosowań jest wiele, a sam materiał GRP jest stosowany także w przemyśle samochodowym, chemicznym, a nawet sportowym.

Jak wyglądają rury GRP i gdzie je zobaczymy?

Dużej części rur nie zobaczymy na własne oczy. W końcu kanalizacja zwykle jest pod ziemią. Jednak wciąż czasami możemy dostrzec rury, które idą wzdłuż drogi i z dużym prawdopodobieństwem są to właśnie rury GRP. Co więcej przejeżdżając obok wiatraków czy widząc samolot, możemy być prawie pewni, że zobaczymy rurę GRP. Są to zwykle części sięgające od 15 cm do nawet ponad 3,5 metra. Wyglądem mogą przypominać beton.

Ten rodzaj rur warto znać, nawet dla zaspokojenia własnej ciekawości, zwłaszcza, że sam materiał jest dość niespotykany. Co więcej, powyższe informacje przydadzą się każdemu, kto zamierza lub zajmuje się hydrauliką czy ogólnie przemysłem wodnym, w którym głównie są wykorzystywany właśnie GRP. Jest to podstawowy materiał dla tych specjalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *