Nowoczesne ogrzewanie – Powietrzne pompy ciepła

Nowoczesne ekologiczne urządzenia do ogrzewania

Wybór sposobu ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji które trzeba podjąć podczas budowy domu. Możliwości jest wiele od tradycyjnych kotłów na paliwa stałe takie jak węgiel, ekogroszek czy pellet drzewny, jak i droższych na olej opałowy czy gaz ziemny. Chociaż te ostatnie są czasem określane jako „ekologiczne” naprawdę ekologiczną czerpiącą ze źródeł odnawialnych, a zarazem wygodną technologią ogrzewania jest wykorzystanie pomp ciepła. Działają one na zasadzie pozyskiwania ciepła z wód gruntowych i wtedy mówimy o pompach gruntowych jak i powietrzna pompa ciepła korzystająca z odzyskiwania ciepła z powietrza otaczającego nieruchomość. Pompy gruntowe natomiast pobierają ciepło jak sama nazwa wskazuje z gruntu poprzez kolektory poziome lub pionowe. W układzie krąży ciecz, która jest ogrzewana pod ziemią, a następnie ogrzewa wodę krążącą w układzie centralnego ogrzewania nieruchomości.

Jaka jest efektywność nowoczesnej pompy ciepła

Efektywność tego rozwiązania jest większa jeżeli w domu zdecydujemy się na ogrzewanie powierzchniowe czyli na przykład podłogowe, a nie grzejniki konwencjonalne. Ma to związek z powierzchnią oddającą ciepło w pomieszczeniu. Ważną zaletą pomp ciepła jest tez możliwość odwrócenia procesu w nich zachodzącego to znaczy w lecie może ona służyć do schładzania pomieszczeń. W takim wypadku rozsądne byłoby zamiast grzejników zainstalowanie klima-konwektorów.
Założenie pompy ciepła jest rozwiązaniem droższym jednak koszt jego funkcjonowania jest zdecydowanie niższy, do tego dochodzi też wygoda użytkowania. Wybierając to rozwiązanie nie musimy kupować paliwa do zasilania kotła jak w wypadku innych źródeł ciepła tu potrzebujemy tylko energii elektrycznej. Zastosowanie wraz z pompą paneli fotowoltaicznych chociaż podniesie cenę instalacji pozwoli sprowadzić koszt użytkowania do minimum. To oraz możliwość wykorzystania jej w lecie do schładzania domu znacząco skraca czas zwrotu inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *